Vicor Corporation V375A8M300BS
V375A8M300BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BS.pdf
Availability of V375A8M300BS
QUANTITY
V375A8M300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BS
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BS
Related LinksV375A8, V375A8M300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BS Details Description
Related parts for V375A8M300BS
CHASSIS ALUM UNPAINTED 8"L X 6"W datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 3A SOT223 datasheet.pdf
MINIGRABBER W/BANANA JACK BLUE datasheet.pdf
CABLE CAT 6 DBL-SHIELDED GRAY 7M datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
SLIM 1PIN PLNGR SLDST .49N-1M datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf