Vicor Corporation V375A8T300BF2
V375A8T300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T300BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8T300BF2.pdf
Availability of V375A8T300BF2
QUANTITY
V375A8T300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T300BF2
Internal Part NumberEIS-V375A8T300BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T300BF2
Related LinksV375A8, V375A8T300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T300BF2 Details Description
Related parts for V375A8T300BF2
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG PREC SPST 16-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK MUX PCIE 2 TO 4 20TSSOP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf