Vicor Corporation V375A8T300BL
V375A8T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8T300BL.pdf
Availability of V375A8T300BL
QUANTITY
V375A8T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T300BL
Internal Part NumberEIS-V375A8T300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T300BL
Related LinksV375A8, V375A8T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T300BL Details Description
Related parts for V375A8T300BL
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC SMC datasheet.pdf
SENSOR PRESS SWITCH 22" H2O CYL datasheet.pdf
INLET IEC320 C-14 SNAP SOLDR TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 45A 0.36 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf