Vicor Corporation V375A8T400BF3
V375A8T400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400BF3.pdf
Availability of V375A8T400BF3
QUANTITY
V375A8T400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400BF3
Internal Part NumberEIS-V375A8T400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400BF3
Related LinksV375A8, V375A8T400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400BF3 Details Description
Related parts for V375A8T400BF3
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RF/VIDEO MUX DUAL 4CH 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .110 datasheet.pdf
MODULE SKT ADAPTER 20DIP/SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
PLUG INLINE 12POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf