Vicor Corporation V375B12E200BS3
V375B12E200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B12E200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12E200BS3.pdf
Availability of V375B12E200BS3
QUANTITY
V375B12E200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12E200BS3
Internal Part NumberEIS-V375B12E200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12E200BS3
Related LinksV375B12, V375B12E200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12E200BS3 Details Description
Related parts for V375B12E200BS3
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INTERFACE MOD 8 CHANNELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf