Vicor Corporation V375B12H200BS3
V375B12H200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12H200BS3.pdf
Availability of V375B12H200BS3
QUANTITY
V375B12H200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H200BS3
Internal Part NumberEIS-V375B12H200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H200BS3
Related LinksV375B12, V375B12H200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H200BS3 Details Description
Related parts for V375B12H200BS3
CARD GUIDE NARROW NAT 5" datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 3POS 5M datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
BCZ 3.81/06/180LR SN GN BX datasheet.pdf
GROUND FLANGE MOUNT, SIZE 20, WC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf