Vicor Corporation V375B12H300BS
V375B12H300BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V375B12H300BS.pdf
Availability of V375B12H300BS
QUANTITY
V375B12H300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H300BS
Internal Part NumberEIS-V375B12H300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H300BS
Related LinksV375B1, V375B12H300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H300BS Details Description
Related parts for V375B12H300BS
CLIP AUTO ANALYZER STEEL 10A datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 1CH RHEO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QB 10 JUMPER COMB F. BL/GSE datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W SMBJ datasheet.pdf