Vicor Corporation V375B12T200BG
V375B12T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B12T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12T200BG.pdf
Availability of V375B12T200BG
QUANTITY
V375B12T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12T200BG
Internal Part NumberEIS-V375B12T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12T200BG
Related LinksV375B1, V375B12T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12T200BG Details Description
Related parts for V375B12T200BG
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WIREWAY ANGLE SEALING PLATE 4X4" datasheet.pdf
HOOK-UP 10AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.1NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 117POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf