Vicor Corporation V375B15C200BG2
V375B15C200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15C200BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15C200BG2.pdf
Availability of V375B15C200BG2
QUANTITY
V375B15C200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15C200BG2
Internal Part NumberEIS-V375B15C200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15C200BG2
Related LinksV375B15, V375B15C200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15C200BG2 Details Description
Related parts for V375B15C200BG2
FIXED IND 22UH 1A 310 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 4AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HINGED DUCT COVER 3"X6' LT GRAY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FEED SLIDE datasheet.pdf
FUSE 6A 440V AC BS88 datasheet.pdf