Vicor Corporation V375B15C300BS3
V375B15C300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15C300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15C300BS3.pdf
Availability of V375B15C300BS3
QUANTITY
V375B15C300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15C300BS3
Internal Part NumberEIS-V375B15C300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15C300BS3
Related LinksV375B15, V375B15C300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15C300BS3 Details Description
Related parts for V375B15C300BS3
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
LED 1" DOMED RED PANEL MOUNT datasheet.pdf