Vicor Corporation V375B15E300BG2
V375B15E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15E300BG2.pdf
Availability of V375B15E300BG2
QUANTITY
V375B15E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E300BG2
Internal Part NumberEIS-V375B15E300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E300BG2
Related LinksV375B15, V375B15E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E300BG2 Details Description
Related parts for V375B15E300BG2
HOOK-UP SOLID 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR NON INS CBL LUGS datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf