Vicor Corporation V375B15E300BS2
V375B15E300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15E300BS2.pdf
Availability of V375B15E300BS2
QUANTITY
V375B15E300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E300BS2
Internal Part NumberEIS-V375B15E300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E300BS2
Related LinksV375B15, V375B15E300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E300BS2 Details Description
Related parts for V375B15E300BS2
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL/SPI 72QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 26MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf