Vicor Corporation V375B15M300B
V375B15M300B picture photo
Mfg. Part Number
V375B15M300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15M300B.pdf
Availability of V375B15M300B
QUANTITY
V375B15M300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15M300B
Internal Part NumberEIS-V375B15M300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15M300B
Related LinksV375B1, V375B15M300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15M300B Details Description
Related parts for V375B15M300B
RES SMD 487K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 78 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5MM NATURAL TIN datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf