Vicor Corporation V375B15M300BL
V375B15M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375B15M300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15M300BL.pdf
Availability of V375B15M300BL
QUANTITY
V375B15M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15M300BL
Internal Part NumberEIS-V375B15M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15M300BL
Related LinksV375B1, V375B15M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15M300BL Details Description
Related parts for V375B15M300BL
TVS DIODE 154VWM 258.3VC DO201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 14-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 6UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 1M datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 8 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMCJ datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 220K OHM 6SIP datasheet.pdf