Vicor Corporation V375B15T300B3
V375B15T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15T300B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15T300B3.pdf
Availability of V375B15T300B3
QUANTITY
V375B15T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15T300B3
Internal Part NumberEIS-V375B15T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15T300B3
Related LinksV375B1, V375B15T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15T300B3 Details Description
Related parts for V375B15T300B3
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC CTLR HI VOLTAGE OVP 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf