Vicor Corporation V375B15T300BS2
V375B15T300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15T300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15T300BS2.pdf
Availability of V375B15T300BS2
QUANTITY
V375B15T300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15T300BS2
Internal Part NumberEIS-V375B15T300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15T300BS2
Related LinksV375B15, V375B15T300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15T300BS2 Details Description
Related parts for V375B15T300BS2
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/38/180GLF 3.2BK datasheet.pdf
RES 8.377K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf