Vicor Corporation V375B24E300BG3
V375B24E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B24E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V375B24E300BG3.pdf
Availability of V375B24E300BG3
QUANTITY
V375B24E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B24E300BG3
Internal Part NumberEIS-V375B24E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B24E300BG3
Related LinksV375B24, V375B24E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B24E300BG3 Details Description
Related parts for V375B24E300BG3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXTJ2-1009 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/180 SN GN BX datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf