Vicor Corporation V375B24T300BG
V375B24T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B24T300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V375B24T300BG.pdf
Availability of V375B24T300BG
QUANTITY
V375B24T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B24T300BG
Internal Part NumberEIS-V375B24T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B24T300BG
Related LinksV375B2, V375B24T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B24T300BG Details Description
Related parts for V375B24T300BG
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SER 76K 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf