Vicor Corporation V375B28C200BF2
V375B28C200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28C200BF2.pdf
Availability of V375B28C200BF2
QUANTITY
V375B28C200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C200BF2
Internal Part NumberEIS-V375B28C200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C200BF2
Related LinksV375B28, V375B28C200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C200BF2 Details Description
Related parts for V375B28C200BF2
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC AFE POWERLINE COMM 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 860MA 133 MOHM datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf