Vicor Corporation V375B28C200BG3
V375B28C200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28C200BG3.pdf
Availability of V375B28C200BG3
QUANTITY
V375B28C200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C200BG3
Internal Part NumberEIS-V375B28C200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C200BG3
Related LinksV375B28, V375B28C200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C200BG3 Details Description
Related parts for V375B28C200BG3
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A WAFER datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR PAM2804 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf