Vicor Corporation V375B28C300BS
V375B28C300BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28C300BS.pdf
Availability of V375B28C300BS
QUANTITY
V375B28C300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C300BS
Internal Part NumberEIS-V375B28C300BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C300BS
Related LinksV375B2, V375B28C300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C300BS Details Description
Related parts for V375B28C300BS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf