Vicor Corporation V375B28E200BF3
V375B28E200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28E200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28E200BF3.pdf
Availability of V375B28E200BF3
QUANTITY
V375B28E200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28E200BF3
Internal Part NumberEIS-V375B28E200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28E200BF3
Related LinksV375B28, V375B28E200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28E200BF3 Details Description
Related parts for V375B28E200BF3
PTC 1.25A 6VDC RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
LED MATRIX CA 5X7 .7" 635NM RED datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FOR/STOP/REV datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 60POS SNGL PCB datasheet.pdf