Vicor Corporation V375B28E200BN3
V375B28E200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28E200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28E200BN3.pdf
Availability of V375B28E200BN3
QUANTITY
V375B28E200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28E200BN3
Internal Part NumberEIS-V375B28E200BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28E200BN3
Related LinksV375B28, V375B28E200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28E200BN3 Details Description
Related parts for V375B28E200BN3
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 100A SMA datasheet.pdf
HIGH-OFF-LOW datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 LW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf