Vicor Corporation V375B28E300BG3
V375B28E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28E300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28E300BG3.pdf
Availability of V375B28E300BG3
QUANTITY
V375B28E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28E300BG3
Internal Part NumberEIS-V375B28E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28E300BG3
Related LinksV375B28, V375B28E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28E300BG3 Details Description
Related parts for V375B28E300BG3
RES SMD 86.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
DIP-CIB MOD 1200V 10A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR AXIAL datasheet.pdf
TRANS 4PNP 40V datasheet.pdf