Vicor Corporation V375B28H300BN3
V375B28H300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28H300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28H300BN3.pdf
Availability of V375B28H300BN3
QUANTITY
V375B28H300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28H300BN3
Internal Part NumberEIS-V375B28H300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28H300BN3
Related LinksV375B28, V375B28H300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28H300BN3 Details Description
Related parts for V375B28H300BN3
FIXED IND 18UH 1.31A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf