Vicor Corporation V375B28M200BS2
V375B28M200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28M200BS2.pdf
Availability of V375B28M200BS2
QUANTITY
V375B28M200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M200BS2
Internal Part NumberEIS-V375B28M200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M200BS2
Related LinksV375B28, V375B28M200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M200BS2 Details Description
Related parts for V375B28M200BS2
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CURRENT SHUNT 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC datasheet.pdf