Vicor Corporation V375B28M300BF
V375B28M300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BF.pdf
Availability of V375B28M300BF
QUANTITY
V375B28M300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BF
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BF
Related LinksV375B2, V375B28M300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BF Details Description
Related parts for V375B28M300BF
IC TXRX RS-485/422 ESD 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 29.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .200" SNGL R/A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40400-351 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM.3/4 58U TNCM datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .562X.187X54.00" datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 32.4 OHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf