Vicor Corporation V375B28M300BG
V375B28M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BG.pdf
Availability of V375B28M300BG
QUANTITY
V375B28M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BG
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BG
Related LinksV375B2, V375B28M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BG Details Description
Related parts for V375B28M300BG
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 1.4A TO220FP datasheet.pdf
RES FUSE 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 6A POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PRIVACY FILTER MACBOOK 15" datasheet.pdf