Vicor Corporation V375B28M300BG2
V375B28M300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BG2.pdf
Availability of V375B28M300BG2
QUANTITY
V375B28M300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BG2
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BG2
Related LinksV375B28, V375B28M300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BG2 Details Description
Related parts for V375B28M300BG2
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 10KHZ 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAWL SPRING datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf