Vicor Corporation V375B28M300BG3
V375B28M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BG3.pdf
Availability of V375B28M300BG3
QUANTITY
V375B28M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BG3
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BG3
Related LinksV375B28, V375B28M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BG3 Details Description
Related parts for V375B28M300BG3
IC DUAL DIFF 5V D/A CONV 28-SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 0.8A SOT-223 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 1/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SPOT O'GOLD MINI PV CTW-22-26 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf