Vicor Corporation V375B28M300BL3
V375B28M300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BL3.pdf
Availability of V375B28M300BL3
QUANTITY
V375B28M300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BL3
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BL3
Related LinksV375B28, V375B28M300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BL3 Details Description
Related parts for V375B28M300BL3
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 15M datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf