Vicor Corporation V375B28T300BG
V375B28T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B28T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28T300BG.pdf
Availability of V375B28T300BG
QUANTITY
V375B28T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28T300BG
Internal Part NumberEIS-V375B28T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28T300BG
Related LinksV375B2, V375B28T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28T300BG Details Description
Related parts for V375B28T300BG
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
BOARD EVAL 2FXS PCM SI32261-C datasheet.pdf
76000UF 40V 76X143 85C ST datasheet.pdf