Vicor Corporation V375B2C100BF
V375B2C100BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B2C100BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2C100BF.pdf
Availability of V375B2C100BF
QUANTITY
V375B2C100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2C100BF
Internal Part NumberEIS-V375B2C100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2C100BF
Related LinksV375B2, V375B2C100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2C100BF Details Description
Related parts for V375B2C100BF
RES 215K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
DFKH COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 4.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31FL3731-QFLS2 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf