Vicor Corporation V375B2C100BL3
V375B2C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B2C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2C100BL3.pdf
Availability of V375B2C100BL3
QUANTITY
V375B2C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2C100BL3
Internal Part NumberEIS-V375B2C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2C100BL3
Related LinksV375B2, V375B2C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2C100BL3 Details Description
Related parts for V375B2C100BL3
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 55A 280V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 64 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 9.3A SC59 datasheet.pdf