Vicor Corporation V375B2M100B
V375B2M100B picture photo
Mfg. Part Number
V375B2M100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2M100B.pdf
Availability of V375B2M100B
QUANTITY
V375B2M100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2M100B
Internal Part NumberEIS-V375B2M100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2M100B
Related LinksV375B, V375B2M100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2M100B Details Description
Related parts for V375B2M100B
SWITCH KEYLOCK DPDT DP 5PC 125V datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 29POS 2.54MM datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAPC FOR datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT MU-MU SIMPLEX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 990V 1.4A AXIAL datasheet.pdf