Vicor Corporation V375B2M100BG2
V375B2M100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B2M100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2M100BG2.pdf
Availability of V375B2M100BG2
QUANTITY
V375B2M100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2M100BG2
Internal Part NumberEIS-V375B2M100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2M100BG2
Related LinksV375B2, V375B2M100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2M100BG2 Details Description
Related parts for V375B2M100BG2
RES SMD 10.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC POT DUAL 200K 256POS 16TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf