Vicor Corporation V375B2M100BS
V375B2M100BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B2M100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2M100BS.pdf
Availability of V375B2M100BS
QUANTITY
V375B2M100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2M100BS
Internal Part NumberEIS-V375B2M100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2M100BS
Related LinksV375B2, V375B2M100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2M100BS Details Description
Related parts for V375B2M100BS
HEATSINK 4.56L X.94"H EXTRUSION datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL26134AV28 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf