Vicor Corporation V375B36C200BN3
V375B36C200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36C200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36C200BN3.pdf
Availability of V375B36C200BN3
QUANTITY
V375B36C200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36C200BN3
Internal Part NumberEIS-V375B36C200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36C200BN3
Related LinksV375B36, V375B36C200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36C200BN3 Details Description
Related parts for V375B36C200BN3
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
HOLE PLUG 1.50" STAINLESS STEEL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf