Vicor Corporation V375B36C300BF
V375B36C300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B36C300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36C300BF.pdf
Availability of V375B36C300BF
QUANTITY
V375B36C300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36C300BF
Internal Part NumberEIS-V375B36C300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36C300BF
Related LinksV375B3, V375B36C300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36C300BF Details Description
Related parts for V375B36C300BF
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FILTER CAP 47000PF 2A 50V 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 5A SCREW 250V datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 4A 15V datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf