Vicor Corporation V375B36C300BF
V375B36C300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B36C300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36C300BF.pdf
Availability of V375B36C300BF
QUANTITY
V375B36C300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36C300BF
Internal Part NumberEIS-V375B36C300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36C300BF
Related LinksV375B3, V375B36C300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36C300BF Details Description
Related parts for V375B36C300BF
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 22POS SKT datasheet.pdf
BACKSHELL PLASTIC 20 POS BEIGE datasheet.pdf
CONN DVI MALE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC OPAMP 16V CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
ACB 6C 6#16S PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W SMA datasheet.pdf