Vicor Corporation V375B36C300BS2
V375B36C300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36C300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36C300BS2.pdf
Availability of V375B36C300BS2
QUANTITY
V375B36C300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36C300BS2
Internal Part NumberEIS-V375B36C300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36C300BS2
Related LinksV375B36, V375B36C300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36C300BS2 Details Description
Related parts for V375B36C300BS2
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 250 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1/2" 6.88" datasheet.pdf