Vicor Corporation V375B36E200BG3
V375B36E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36E200BG3.pdf
Availability of V375B36E200BG3
QUANTITY
V375B36E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36E200BG3
Internal Part NumberEIS-V375B36E200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36E200BG3
Related LinksV375B36, V375B36E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36E200BG3 Details Description
Related parts for V375B36E200BG3
OSC XO 3.6864MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
OSC XO 17.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
INTRMDT SPPRTNG BRCKT 2 PC datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
SCR NON-SENS 400V 15A ISO TO-220 datasheet.pdf