Vicor Corporation V375B36H200B3
V375B36H200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200B3.pdf
Availability of V375B36H200B3
QUANTITY
V375B36H200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200B3
Internal Part NumberEIS-V375B36H200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200B3
Related LinksV375B3, V375B36H200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200B3 Details Description
Related parts for V375B36H200B3
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf