Vicor Corporation V375B36H200BN
V375B36H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200BN.pdf
Availability of V375B36H200BN
QUANTITY
V375B36H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200BN
Internal Part NumberEIS-V375B36H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200BN
Related LinksV375B3, V375B36H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200BN Details Description
Related parts for V375B36H200BN
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 24TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1% 100 PPM 2W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 95MM datasheet.pdf
RES 360 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf