Vicor Corporation V375B36M200BG
V375B36M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BG.pdf
Availability of V375B36M200BG
QUANTITY
V375B36M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BG
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BG
Related LinksV375B3, V375B36M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BG Details Description
Related parts for V375B36M200BG
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG06G/AF06/AFG06G datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.35A datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 30 CONTAC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf