Vicor Corporation V375B36M200BG3
V375B36M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BG3.pdf
Availability of V375B36M200BG3
QUANTITY
V375B36M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BG3
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BG3
Related LinksV375B36, V375B36M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BG3 Details Description
Related parts for V375B36M200BG3
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR 8" datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE IP68 6POS-6POS FIREWIRE 4M datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 1800A DO200AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V JB 0201 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf