Vicor Corporation V375B36M200BL2
V375B36M200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BL2.pdf
Availability of V375B36M200BL2
QUANTITY
V375B36M200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BL2
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BL2
Related LinksV375B36, V375B36M200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BL2 Details Description
Related parts for V375B36M200BL2
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A FMALE SGL 5POS 2M datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 250W TO247 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 15 SAU 14CKT datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf