Vicor Corporation V375B36M300BF3
V375B36M300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36M300BF3.pdf
Availability of V375B36M300BF3
QUANTITY
V375B36M300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M300BF3
Internal Part NumberEIS-V375B36M300BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M300BF3
Related LinksV375B36, V375B36M300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M300BF3 Details Description
Related parts for V375B36M300BF3
RES SMD 32.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES WW 1W 180 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 3POS SMT AU datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SMT TIN datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" WHT JACKP datasheet.pdf