Vicor Corporation V375B36T200BG2
V375B36T200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36T200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36T200BG2.pdf
Availability of V375B36T200BG2
QUANTITY
V375B36T200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36T200BG2
Internal Part NumberEIS-V375B36T200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36T200BG2
Related LinksV375B36, V375B36T200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36T200BG2 Details Description
Related parts for V375B36T200BG2
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFF SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC DRIVE, 460VAC 25HP 34A NEMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf