Vicor Corporation V375B3V3C150BF2
V375B3V3C150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3C150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3C150BF2.pdf
Availability of V375B3V3C150BF2
QUANTITY
V375B3V3C150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3C150BF2
Internal Part NumberEIS-V375B3V3C150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W